Razgovarala: Milica Pralica

PodCast sa Tamarom Šmidling i Marijanom Stojčić

“Nulti čas kulture sjećanja”

Od završetka rata do danas Bosna i Hercegovina još uvijek institucionalno nije spremna da se suoči sa zločinima počinjenim tokom rata, jer političke elite na vlasti negiranju zločine, slave zločince kao heroje i grade ratnohuškačku politiku kao idealno sredstvo opstanka na vlasti i održavanja statusa quo.

Za sada, tu ulogu u Bosni i Hercegovini glavnu imaju organizacije civilnog društva i određen broj pojedinaca/ki koji/e svojim entuzijazmom i upornim radom grade mostove i oživljavaju povjerenje koje zvanični nacionalistički korpusi narušavaju svojim djelovanjem svaki dan. Kroz svoje aktivnosti počeli su da umrežavaju ljude i grade mikro zajednice na lokalnim nivoima i koje pokazuju da je dijalog i povjerenje moguće među običnim građanima. Jedna od tih aktivnosti je i Nulti čas kulture sjećanja, koji je tema našeg podcasta. 

Sa našim gošćama podcasta, Tamarom Šmidling i Marijanom Stojčić, istraživačicama iz Centra za primjenjenu istoriju iz Beograda, razgovarali smo koji su to faktori koji utiču na stvaranje identiteta kod mladih ljudi, društveno političkoj situaciji u regionu, istorijskom revizionizmu i na koji način razgovarati o temi suočavanja sa prošlošću sa mladima. 

Related Posts

Pečat nesvakidašnjem entuzijazmu i trčanje kroz zidove rodonačelnika video arta u našoj zemlji

Povodom izložbe video radova Likovne grupe Zvono u Galeriji Manifesto  Piše: Kristina Ljevak Bajramović  Likovna grupa Zvono osnovana je u Sarajevu 1982. godine. Njeni osnivači bili su Aleksandar Saša Bukvić, Stadko Hadžihasanović, Sead Čizmić, Narcis Kantardžić i Biljana Gavranović. Kasnije im se pridružuje Kemal Hadžić. Nesvakidašnji šesterac započeo je tako izuzetno putovanje u polju pionirskih koraka video […]

Kritika predstave „Tri dana ili Uspon i pad gospodina B“: Zašto čovjek nije vektor? 

„Tri dana ili Uspon i pad gospodina B“. Autor teksta: Roman Sikora. Dramaturgija: Nedžma Čizmo. Režija: Tanja Miletić Oručević. Scenografija i kostimografija: Sabina Trnka. Muzika: Husein Oručević. Konsultant za scenski pokret: Emir Fejzić. Produkcija, aranžman songa: Igor Kasapović. Producent: Miroljub Mijatović. Izvršni producent: Denis Krdžalić. Ansambl: Nusmir Muharemović, Snežana Vidović, Adem Smailhodžić, Siniša Vidović i Zlatan Školjić. […]