Razgovarala: Kristina Ljevak

PodCast sa Lejlom Kalamujić

Nakon iznimno uspješne knjige priča „Zovite me Esteban“ koja je tokom šest godina od objavljivanja doživjela brojna izdanja i prevode, Lejla Kalamujić objavila je „Požuri i izmisli grad“, takođe izuzetnu prozu u izdanju beogradske feminističke izdavačke kuće Štrik.
Između ove dvije knjige zagrebački Durieux objavio je „Šake pune oblaka“, koje objedinjuje tri autoričine drame – naslovnu, „Ljudožderka“ i „Ugasimo svjetlo“. Nakon što je „Ljudožderka“ praizvedena u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici i u režiji Lajle Kaikčije, u istom pozorištu i s istim rediteljskim potpisom uskoro će biti uprizorena i „Ugasimo svjetlo“.
O dramama kao vlastitom autorskom izazovu, temama koje su oblikovale novu knjigu, ljubavima koje se nisu dogodile zbog društvene stigme i onima koje su se realizovale da bi spasile živote svojih junaka i junakinja razgovarale smo u podcastu uKontaktu.

Related Posts

Lejla Kalamujić: Priča o izbjeglicama je priča o nama

Ispisujući svoju životnu priču u knjizi “Manifest – kako nikada ne odustati” književnica Bernardine Evaristo, govoreći o vlastitom identitetu, između ostalog kaže, da su zbog boje njene kože, ljudi oduvijek u njoj vidjeli njenog oca Nigerijca, ali nikad i njenu majku Engleskinju. O tome u kojoj mjeri mi sami držimo uzda vlastitog identiteta, a koliko smo prepušteni na milosti […]

O jednom pozorišnom procesu

Krajem maja smo u zeničkom Bosanskom narodnom pozorištu izveli premijeru predstave “Kiselina” u režiji Nermina Hamzagića, po tekstu Asje Krsmanović. Izveli smo je Gordana Boban, Mirvad Kurić, Selma Mehanović i ja. Već neko vrijeme osjećam potrebu da napišem nešto o procesu proba za tu, vrlo posebnu, predstavu. Nije običaj da se piše o pozorišnim procesima, osim u[…]